TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG16HC
D38999/24WG16HC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG16HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WG16HC.pdf
Availability of D38999/24WG16HC
QUANTITY
D38999/24WG16HC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG16HC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG16HC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG16HC
Related LinksD38999/, D38999/24WG16HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG16HC Details Description
Related parts for D38999/24WG16HC
FITTING SNAP ON FP VERT GRAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 1.2K OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPDT 10XQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 700MA 1.15 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1.6A DO220AA datasheet.pdf