Souriau Connection Technology D38999/24WG16PB
D38999/24WG16PB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG16PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WG16PB.pdf
Availability of D38999/24WG16PB
QUANTITY
D38999/24WG16PB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG16PB
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG16PB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG16PB
Related LinksD38999/, D38999/24WG16PB Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24WG16PB Details Description
Related parts for D38999/24WG16PB
RELAY OPTOMOS 100MA SP-NO 6-SMD datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTH 50-800MHZ 28-PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 7.68 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf