Souriau Connection Technology D38999/24WG35BB
D38999/24WG35BB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG35BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24WG35BB.pdf
Availability of D38999/24WG35BB
QUANTITY
D38999/24WG35BB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG35BB
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG35BB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG35BB
Related LinksD38999/, D38999/24WG35BB Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24WG35BB Details Description
Related parts for D38999/24WG35BB
IC SWITCH QUAD 1X1 14TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SMB datasheet.pdf
RES 165 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
SENSOR 12CH 10MM NPN 24VDC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT25 datasheet.pdf