Amphenol Aerospace Operations D38999/24WG39SN
D38999/24WG39SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG39SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24WG39SN.pdf
Availability of D38999/24WG39SN
QUANTITY
D38999/24WG39SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG39SN
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG39SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG39SN
Related LinksD38999/, D38999/24WG39SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WG39SN Details Description
Related parts for D38999/24WG39SN
CAP ALUM 100UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST HEX 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLC 16POS INPUT PNP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TRIAC 600V 12A TO220AB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS PNL MNT SKT datasheet.pdf