TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG41HE
D38999/24WG41HE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG41HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WG41HE.pdf
Availability of D38999/24WG41HE
QUANTITY
D38999/24WG41HE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG41HE
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG41HE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG41HE
Related LinksD38999/, D38999/24WG41HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG41HE Details Description
Related parts for D38999/24WG41HE
CONN HEADER .100 DUAL STR 54POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
PLUG HOUSING 3W MQS datasheet.pdf
DSUB 9 F datasheet.pdf
RES 21.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.88K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.787 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
COMBO 13W3 M PCB R/A HP ZINC datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 85OHM LEFT ENDWALL datasheet.pdf