TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG41PD-LC
D38999/24WG41PD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG41PD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN
Datasheet Download
D38999/24WG41PD-LC.pdf
Availability of D38999/24WG41PD-LC
QUANTITY
D38999/24WG41PD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG41PD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG41PD-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG41PD-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WG41PD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG41PD-LC Details Description
Related parts for D38999/24WG41PD-LC
CDCE421EVM datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 38POS 2MM SMD datasheet.pdf
FILTER LINE 20A .25" QC TERM STD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 669.326582MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 1 DIG 0.3" PURE GRN datasheet.pdf