TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ19SC-LC
D38999/24WJ19SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ19SC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WJ19SC-LC.pdf
Availability of D38999/24WJ19SC-LC
QUANTITY
D38999/24WJ19SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ19SC-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ19SC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ19SC-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WJ19SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ19SC-LC Details Description
Related parts for D38999/24WJ19SC-LC
FIXED IND 8.2UH 4A 13 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CORD EUROROJ H05VV-F 2.5M 2X0.75 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 16V NP0 0201 datasheet.pdf
SWTCH MINI SPST-NC 16A PIN PLNGR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 0.57 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 130POS DR LOW datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
DIODE MODULE 150V 600A 3T0WER datasheet.pdf