TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ24AC
D38999/24WJ24AC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ24AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN
Datasheet Download
D38999/24WJ24AC.pdf
Availability of D38999/24WJ24AC
QUANTITY
D38999/24WJ24AC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ24AC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ24AC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ24AC
Related LinksD38999/, D38999/24WJ24AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ24AC Details Description
Related parts for D38999/24WJ24AC
CAP FILM 0.082UF 2% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN SOCKET 10AWG 30GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 45K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR-PWR 8 WIRE 30" datasheet.pdf
RES CHAS MNT 250 OHM 5% 25W datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP METAL RECT datasheet.pdf
RES 39K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf