TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ29JA
D38999/24WJ29JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ29JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24WJ29JA.pdf
Availability of D38999/24WJ29JA
QUANTITY
D38999/24WJ29JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ29JA
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ29JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ29JA
Related LinksD38999/, D38999/24WJ29JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ29JA Details Description
Related parts for D38999/24WJ29JA
FIXED IND 820UH 80MA 22.9 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 130MA 10 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC R-R LP 12BIT SOT23-6 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS R/A DL NATURAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 20V 2711 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V datasheet.pdf