TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ43PA-LC
D38999/24WJ43PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ43PA-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN
Datasheet Download
D38999/24WJ43PA-LC.pdf
Availability of D38999/24WJ43PA-LC
QUANTITY
D38999/24WJ43PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ43PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ43PA-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ43PA-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WJ43PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ43PA-LC Details Description
Related parts for D38999/24WJ43PA-LC
IC DRIVER TRPL HALFBRIDGE 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DUAL .100 GOLD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 27VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC CONNECTOR RCP 3 POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
1.25 AF REC ASSY 12P B/TRAY datasheet.pdf
CABLE PROGRAMMING datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf