TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ43PB-LC
D38999/24WJ43PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ43PB-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN
Datasheet Download
D38999/24WJ43PB-LC.pdf
Availability of D38999/24WJ43PB-LC
QUANTITY
D38999/24WJ43PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ43PB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ43PB-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ43PB-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WJ43PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ43PB-LC Details Description
Related parts for D38999/24WJ43PB-LC
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 20A SCREW TERM datasheet.pdf
IC LINE CARD ACCESS SWITC 20SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 33K OHM 10SIP datasheet.pdf
2 PIN TO DC BARREL 4.0 X 1.7 datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf