TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ43SD-LC
D38999/24WJ43SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ43SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WJ43SD-LC.pdf
Availability of D38999/24WJ43SD-LC
QUANTITY
D38999/24WJ43SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ43SD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ43SD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ43SD-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WJ43SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ43SD-LC Details Description
Related parts for D38999/24WJ43SD-LC
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 44POS .125 datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
LENS AMBER TRANSP FLUTE CYLINDER datasheet.pdf
SPEAKER 8 OHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 0.5MM 120POS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 35V 10% X7R 0603 datasheet.pdf