Souriau Connection Technology D38999/24WJ43SNL
D38999/24WJ43SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ43SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 43POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24WJ43SNL.pdf
Availability of D38999/24WJ43SNL
QUANTITY
D38999/24WJ43SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ43SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ43SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ43SNL
Related LinksD38999/2, D38999/24WJ43SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24WJ43SNL Details Description
Related parts for D38999/24WJ43SNL
IC REG CTRLR PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 390PF 500V Y5U RADIAL datasheet.pdf