TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ61JE
D38999/24WJ61JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ61JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24WJ61JE.pdf
Availability of D38999/24WJ61JE
QUANTITY
D38999/24WJ61JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ61JE
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ61JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ61JE
Related LinksD38999/, D38999/24WJ61JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ61JE Details Description
Related parts for D38999/24WJ61JE
CONN MOD JACK 6P4C UNSHIELDED datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL .100 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 49 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf