Amphenol Aerospace Operations D38999/26FD15BB
D38999/26FD15BB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD15BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 15POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26FD15BB.pdf
Availability of D38999/26FD15BB
QUANTITY
D38999/26FD15BB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD15BB
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD15BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD15BB
Related LinksD38999/, D38999/26FD15BB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FD15BB Details Description
Related parts for D38999/26FD15BB
CONN TERM BLOCK 5.08MM 3POS datasheet.pdf
CONN HOUSING BOARD-IN 6POS 2MM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf
HDR STR DR .100 GP datasheet.pdf
IC VIDEO BUFFER AMP LP SOT23-5 datasheet.pdf
C/A 62.5125 12FIB PLE MPO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf