Amphenol Aerospace Operations D38999/26FD15PN
D38999/26FD15PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD15PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FD15PN.pdf
Availability of D38999/26FD15PN
QUANTITY
D38999/26FD15PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD15PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD15PN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD15PN
Related LinksD38999/, D38999/26FD15PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FD15PN Details Description
Related parts for D38999/26FD15PN
TERM BLOCK PCB 8POS 3.81MM GRN datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 200NS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TAPE FIRE AND ARC PROOFING 3" datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 8.2 NF 5% 1600VDC datasheet.pdf