TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FD18HB
D38999/26FD18HB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD18HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FD18HB.pdf
Availability of D38999/26FD18HB
QUANTITY
D38999/26FD18HB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD18HB
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD18HB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD18HB
Related LinksD38999/, D38999/26FD18HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FD18HB Details Description
Related parts for D38999/26FD18HB
IC SRAM 36MBIT 167MHZ 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC AMP VARIABLE GAIN 36-TQFN datasheet.pdf
CBL 27POS 0.5MM JMPR TYPE A 10" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
USB 2.0 SERIAL ADAPTER 1 PORT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 16MSOP datasheet.pdf
FAN BLOWER 45X20MM 12VDC datasheet.pdf