TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FD18PC-LC
D38999/26FD18PC-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD18PC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FD18PC-LC.pdf
Availability of D38999/26FD18PC-LC
QUANTITY
D38999/26FD18PC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD18PC-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD18PC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD18PC-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FD18PC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FD18PC-LC Details Description
Related parts for D38999/26FD18PC-LC
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 12VIN 3AOUT datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
750 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf