Souriau Connection Technology D38999/26FD35PNL
D38999/26FD35PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD35PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26FD35PNL.pdf
Availability of D38999/26FD35PNL
QUANTITY
D38999/26FD35PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD35PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD35PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD35PNL
Related LinksD38999/2, D38999/26FD35PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FD35PNL Details Description
Related parts for D38999/26FD35PNL
IC MCU 8BIT 16K OTP 44-PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 6.3V SNAP datasheet.pdf
IC FET BUS EXCH SWCH 56-SSOP datasheet.pdf
IC VDSL2 DVR AMP DUAL 24-HTSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS VERT TIN T/H datasheet.pdf
BVZ 7.62HP/03/180F SN BK BX datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
COMPRESSION SPRING datasheet.pdf
MOSFET N-CH 35V 11A TP-FA datasheet.pdf