Souriau Connection Technology D38999/26FE26SD
D38999/26FE26SD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FE26SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26FE26SD.pdf
Availability of D38999/26FE26SD
QUANTITY
D38999/26FE26SD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FE26SD
Internal Part NumberEIS-D38999/26FE26SD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FE26SD
Related LinksD38999/, D38999/26FE26SD Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FE26SD Details Description
Related parts for D38999/26FE26SD
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOEIAJ datasheet.pdf
THYRISTOR 58V 400A SMB datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15.5-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 6.34 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
LAMP 5MM GRN 525NM CLR datasheet.pdf