Souriau Connection Technology D38999/26FE26SDL
D38999/26FE26SDL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FE26SDL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26FE26SDL.pdf
Availability of D38999/26FE26SDL
QUANTITY
D38999/26FE26SDL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FE26SDL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FE26SDL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FE26SDL
Related LinksD38999/2, D38999/26FE26SDL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FE26SDL Details Description
Related parts for D38999/26FE26SDL
RES 1.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DUPLEXER OPT FIBER BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 3.1A 61 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 898K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BANANA PLUG 10AWG BLACK datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 1POS .100" GOLD datasheet.pdf
CAP POLYMER 27UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 27-54V 1.4A datasheet.pdf