Souriau Connection Technology D38999/26FE26SDL
D38999/26FE26SDL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FE26SDL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26FE26SDL.pdf
Availability of D38999/26FE26SDL
QUANTITY
D38999/26FE26SDL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FE26SDL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FE26SDL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FE26SDL
Related LinksD38999/2, D38999/26FE26SDL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FE26SDL Details Description
Related parts for D38999/26FE26SDL
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DSUB FEMALE SCREW LOCK ZINC datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MICROFIT BMI RA DR HDR 15AU datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
TEE FITTING DIVIDER - LEFT SIDE datasheet.pdf
RES SMD 49.3K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CRIMP TOOL datasheet.pdf
CAP POLY 22UF 20% 12V SMD datasheet.pdf