TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FF11HD
D38999/26FF11HD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FF11HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FF11HD.pdf
Availability of D38999/26FF11HD
QUANTITY
D38999/26FF11HD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FF11HD
Internal Part NumberEIS-D38999/26FF11HD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FF11HD
Related LinksD38999/, D38999/26FF11HD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FF11HD Details Description
Related parts for D38999/26FF11HD
CONN HEADER LOPROFILE 52POS .100 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 25X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC DO204AC datasheet.pdf
PWR LED SOURCE 1W BLUE INGAN datasheet.pdf
RES 549 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.87M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG 15POS 2MM R/A B-IN datasheet.pdf