Souriau Connection Technology D38999/26FG11PBL
D38999/26FG11PBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG11PBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26FG11PBL.pdf
Availability of D38999/26FG11PBL
QUANTITY
D38999/26FG11PBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG11PBL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG11PBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG11PBL
Related LinksD38999/2, D38999/26FG11PBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FG11PBL Details Description
Related parts for D38999/26FG11PBL
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
400 SHORT TAIL WITH SOLDER TABS datasheet.pdf
RES 0.453 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ENCODER 12MM W/OSWITCH datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf