TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG11SE-LC
D38999/26FG11SE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG11SE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FG11SE-LC.pdf
Availability of D38999/26FG11SE-LC
QUANTITY
D38999/26FG11SE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG11SE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG11SE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG11SE-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FG11SE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG11SE-LC Details Description
Related parts for D38999/26FG11SE-LC
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 8W datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 250MW SOT23 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
MODEL 412 TAP SWITCH 50A 300V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.2A SMV datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 15UF 25V 1210 datasheet.pdf