TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG16PD-LC
D38999/26FG16PD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG16PD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FG16PD-LC.pdf
Availability of D38999/26FG16PD-LC
QUANTITY
D38999/26FG16PD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG16PD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG16PD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG16PD-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FG16PD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG16PD-LC Details Description
Related parts for D38999/26FG16PD-LC
CONN RECEPT 7 POS W/RAMP SL-156 datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 35POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3700K 2SMD datasheet.pdf
DEV WRLESS WATCH TOOL FOR CC430 datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20.5 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SCR FAST SWITCH 325A 200V T70 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 3.93A 154 MOHM datasheet.pdf