Amphenol Aerospace Operations D38999/26FH21PN
D38999/26FH21PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FH21PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FH21PN.pdf
Availability of D38999/26FH21PN
QUANTITY
D38999/26FH21PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FH21PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FH21PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FH21PN
Related LinksD38999/, D38999/26FH21PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FH21PN Details Description
Related parts for D38999/26FH21PN
BOX STEEL OFF WHT 11.75"L X 11"W datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 235MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 300MA 550 MOHM datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE HI CURRENT 180A datasheet.pdf
LED CBI 3MM GN/GN/GN/RD QUAD RA datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC PLL WAN SYNC ETHERNET 64TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.0056UF RADIAL datasheet.pdf