Amphenol Aerospace Operations D38999/26FJ19SA
D38999/26FJ19SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ19SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26FJ19SA.pdf
Availability of D38999/26FJ19SA
QUANTITY
D38999/26FJ19SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ19SA
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ19SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ19SA
Related LinksD38999/, D38999/26FJ19SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FJ19SA Details Description
Related parts for D38999/26FJ19SA
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220D datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf