TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FJ24BD
D38999/26FJ24BD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ24BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FJ24BD.pdf
Availability of D38999/26FJ24BD
QUANTITY
D38999/26FJ24BD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ24BD
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ24BD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ24BD
Related LinksD38999/, D38999/26FJ24BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FJ24BD Details Description
Related parts for D38999/26FJ24BD
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V 1111 datasheet.pdf
TERMINAL SCREW VERT PC MNT BLU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 33.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
395233004 + IMPRINTING (21-24) datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf