Souriau Connection Technology D38999/26FJ29PAL
D38999/26FJ29PAL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ29PAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26FJ29PAL.pdf
Availability of D38999/26FJ29PAL
QUANTITY
D38999/26FJ29PAL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ29PAL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ29PAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ29PAL
Related LinksD38999/2, D38999/26FJ29PAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FJ29PAL Details Description
Related parts for D38999/26FJ29PAL
FUSE HLDR BLADE 125V 15A PNL MNT datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 300V 20A PNL MNT datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 250KSPS 48-LQFP datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
3M 4910 VHB 1.5" SQ - 5/PACK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf