Amphenol Aerospace Operations D38999/26FJ29PN
D38999/26FJ29PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ29PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FJ29PN.pdf
Availability of D38999/26FJ29PN
QUANTITY
D38999/26FJ29PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ29PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ29PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ29PN
Related LinksD38999/, D38999/26FJ29PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FJ29PN Details Description
Related parts for D38999/26FJ29PN
Crystal 8.0000MHz 30ppm 32pF 35 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
TERM RING NYL 12-10AWG 1/4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
POWER STRIP 72" 24OUT 15'CORD datasheet.pdf
HOSE SYSTEM 1/4 SEGMENT CLIP datasheet.pdf
ELECTRODE MNT FRAME SPRING CLAMP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 12PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2B032MS-3,0C1-2 datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf