TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FJ35BD
D38999/26FJ35BD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ35BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FJ35BD.pdf
Availability of D38999/26FJ35BD
QUANTITY
D38999/26FJ35BD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ35BD
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ35BD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ35BD
Related LinksD38999/, D38999/26FJ35BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FJ35BD Details Description
Related parts for D38999/26FJ35BD
CONN HEADER .100 DUAL STR 24POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 20% 760VDC RAD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 81BGA datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 2GBIT 152BGA datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.78KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 12.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf