TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FJ43BN
D38999/26FJ43BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ43BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FJ43BN.pdf
Availability of D38999/26FJ43BN
QUANTITY
D38999/26FJ43BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ43BN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ43BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ43BN
Related LinksD38999/, D38999/26FJ43BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FJ43BN Details Description
Related parts for D38999/26FJ43BN
IGBT 1200V 280A 890W SP6 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
4W 24VDC 80:1 AXE=ST datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RD-50 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf