Amphenol Aerospace Operations D38999/26FJ61JA
D38999/26FJ61JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ61JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26FJ61JA.pdf
Availability of D38999/26FJ61JA
QUANTITY
D38999/26FJ61JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ61JA
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ61JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ61JA
Related LinksD38999/, D38999/26FJ61JA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FJ61JA Details Description
Related parts for D38999/26FJ61JA
IC MOTOR CONTROLLER SER 32QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
RES 511 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
PLUG 3.5MM 8POS GREEN datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 15NS 44TQFP datasheet.pdf
BASIC SWITCH V BASICS V15 datasheet.pdf
THERMOSTAT 60 DEG NO TO-220 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf