Souriau Connection Technology D38999/26FJ61SAL
D38999/26FJ61SAL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ61SAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26FJ61SAL.pdf
Availability of D38999/26FJ61SAL
QUANTITY
D38999/26FJ61SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ61SAL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ61SAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ61SAL
Related LinksD38999/2, D38999/26FJ61SAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FJ61SAL Details Description
Related parts for D38999/26FJ61SAL
IC RS232 2.5V IEC ESD 20-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS IDC .100 PCB datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 152 TYPE A 19POS datasheet.pdf
IC RTC ELAPSED CNT I2C 8-SOIC datasheet.pdf
IC ATTENUATOR 3BIT 4DB 8-MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT EYEMAX datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
FP7 COMM CSSTT RS422-RS485 2CHNN datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
26500 16C 16#16 S RECP SS LC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMA datasheet.pdf