Amphenol Aerospace Operations D38999/26JD5SC
D38999/26JD5SC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JD5SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26JD5SC.pdf
Availability of D38999/26JD5SC
QUANTITY
D38999/26JD5SC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JD5SC
Internal Part NumberEIS-D38999/26JD5SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert15-5
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JD5SC
Related LinksD38999/, D38999/26JD5SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JD5SC Details Description
Related parts for D38999/26JD5SC
MOSFET N-CH 200V 0.25A SOT223 datasheet.pdf
HUB MULTI-GROUND INCLUDES HARDWR datasheet.pdf
IC PWM BOOST FLYBACK CM 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
NETWORK CABLE TESTER datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE COAX datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf