Amphenol Aerospace Operations D38999/26JE26HN
D38999/26JE26HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JE26HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26JE26HN.pdf
Availability of D38999/26JE26HN
QUANTITY
D38999/26JE26HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JE26HN
Internal Part NumberEIS-D38999/26JE26HN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JE26HN
Related LinksD38999/, D38999/26JE26HN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JE26HN Details Description
Related parts for D38999/26JE26HN
TVS DIODE 10VWM 17VC SMA datasheet.pdf
FAN AXIAL 280X80MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
CASTERS 1050 CAPACITY 1=4 datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 128X64 WHT TRANSM datasheet.pdf
RES SMD 2.1KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MECHNCL SAMPLE VTM FULL CHIP SMD datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 150MA 1.43 OHM datasheet.pdf