Amphenol Aerospace Operations D38999/26JE26SCLC
D38999/26JE26SCLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JE26SCLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26JE26SCLC.pdf
Availability of D38999/26JE26SCLC
QUANTITY
D38999/26JE26SCLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JE26SCLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26JE26SCLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JE26SCLC
Related LinksD38999/2, D38999/26JE26SCLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JE26SCLC Details Description
Related parts for D38999/26JE26SCLC
CONN TERM BLOCK 6.35MM 2POS BK datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
IC RFID R/W 125KHZ DIE WAFFLE PK datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG NATURAL 3000' datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 270 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.6NH 320MA 300 MOHM datasheet.pdf