Souriau Connection Technology D38999/26JG39AA
D38999/26JG39AA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JG39AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26JG39AA.pdf
Availability of D38999/26JG39AA
QUANTITY
D38999/26JG39AA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JG39AA
Internal Part NumberEIS-D38999/26JG39AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JG39AA
Related LinksD38999/, D38999/26JG39AA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26JG39AA Details Description
Related parts for D38999/26JG39AA
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 1.27KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CAR RADIO RX AM/FM/LW/SW 24QF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf