Amphenol Aerospace Operations D38999/26JG39SN
D38999/26JG39SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JG39SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26JG39SN.pdf
Availability of D38999/26JG39SN
QUANTITY
D38999/26JG39SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JG39SN
Internal Part NumberEIS-D38999/26JG39SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JG39SN
Related LinksD38999/, D38999/26JG39SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JG39SN Details Description
Related parts for D38999/26JG39SN
RES SMD 1 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 950MA 222 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 78POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC MOSFET DVR N-CH SYNC HV 8MSOP datasheet.pdf
RES 13.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HDM SAPR136F200O LM datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf