TDK Corporation MHQ0603P3N9CT000
MHQ0603P3N9CT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0603P3N9CT000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9NH 400MA 350 MOHM
Datasheet Download
MHQ0603P3N9CT000.pdf
Availability of MHQ0603P3N9CT000
QUANTITY
MHQ0603P3N9CT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0603P3N9CT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0603P3N9CT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance3.9nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)350 mOhm Max
Q @ Freq16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0603P3N9CT000
Related LinksMHQ0603P, MHQ0603P3N9CT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0603P3N9CT000 Details Description
Related parts for MHQ0603P3N9CT000
RES SMD 10 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ASSEMBLY 6 POSITION 4 CONTACT datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 560K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
BOARD EVAL LNA MMIC HMC717 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1.85W SOD64 datasheet.pdf