Amphenol Aerospace Operations D38999/26JJ20SNLC
D38999/26JJ20SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JJ20SNLC
Brief Description
CONN HSG PLUG 30POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26JJ20SNLC.pdf
Availability of D38999/26JJ20SNLC
QUANTITY
D38999/26JJ20SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JJ20SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26JJ20SNLC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions30
Shell Size - Insert25-20
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (13), 20 (10), 12 Coax (4), 8 Twinax (3)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JJ20SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26JJ20SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JJ20SNLC Details Description
Related parts for D38999/26JJ20SNLC
CAP CER 56PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 5K RHEO 10DFN datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPST 15A QC datasheet.pdf
RES 218K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 2POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
LED XLAMP XH-P50 WHITE SMD datasheet.pdf
2.35 V to 5.25 V, 1 MSPS, 12-/10-/8-Bit ADCs in 6-Lead SC70 IC datasheet.pdf