Amphenol Aerospace Operations D38999/26JJ35PCLC
D38999/26JJ35PCLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JJ35PCLC
Brief Description
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PIN
Datasheet Download
D38999/26JJ35PCLC.pdf
Availability of D38999/26JJ35PCLC
QUANTITY
D38999/26JJ35PCLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JJ35PCLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26JJ35PCLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JJ35PCLC
Related LinksD38999/2, D38999/26JJ35PCLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JJ35PCLC Details Description
Related parts for D38999/26JJ35PCLC
OPTOISOLATOR 2.5KV DARL 4SMD datasheet.pdf
CONN HOUSING 6POS 1.25MM datasheet.pdf
IC TXRX HOTLINK II QUAD 256LBGA datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 1.6KVDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
OSC XO 19.44MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf