Souriau Connection Technology D38999/26KD19PA
D38999/26KD19PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KD19PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26KD19PA.pdf
Availability of D38999/26KD19PA
QUANTITY
D38999/26KD19PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KD19PA
Internal Part NumberEIS-D38999/26KD19PA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress Protection-
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KD19PA
Related LinksD38999/, D38999/26KD19PA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26KD19PA Details Description
Related parts for D38999/26KD19PA
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 4A 125V datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 1.8K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf