Amphenol Aerospace Operations D38999/26KF32PA
D38999/26KF32PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KF32PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26KF32PA.pdf
Availability of D38999/26KF32PA
QUANTITY
D38999/26KF32PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KF32PA
Internal Part NumberEIS-D38999/26KF32PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KF32PA
Related LinksD38999/, D38999/26KF32PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26KF32PA Details Description
Related parts for D38999/26KF32PA
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
SWITCH DIP FLUSH 16POS R/A T/H datasheet.pdf
IC CPLD 288MC 7.5NS 256FBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 6.3V Y5V 0402 datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 12pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf