Souriau Connection Technology D38999/26KG11PNL
D38999/26KG11PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KG11PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26KG11PNL.pdf
Availability of D38999/26KG11PNL
QUANTITY
D38999/26KG11PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KG11PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26KG11PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KG11PNL
Related LinksD38999/2, D38999/26KG11PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26KG11PNL Details Description
Related parts for D38999/26KG11PNL
IC D/A CONV 14BIT R-R DUAL16SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 640VAC QC TERM datasheet.pdf