Souriau Connection Technology D38999/26KG39SE
D38999/26KG39SE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KG39SE
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26KG39SE.pdf
Availability of D38999/26KG39SE
QUANTITY
D38999/26KG39SE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KG39SE
Internal Part NumberEIS-D38999/26KG39SE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress Protection-
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KG39SE
Related LinksD38999/, D38999/26KG39SE Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26KG39SE Details Description
Related parts for D38999/26KG39SE
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 511 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
PTC 6V POLYFUSE SURF MOUNT 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CASE PLSTC TAN 10.79"L X 9.76"W datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf