Amphenol Aerospace Operations D38999/26KJ29PN
D38999/26KJ29PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KJ29PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26KJ29PN.pdf
Availability of D38999/26KJ29PN
QUANTITY
D38999/26KJ29PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KJ29PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26KJ29PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KJ29PN
Related LinksD38999/, D38999/26KJ29PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26KJ29PN Details Description
Related parts for D38999/26KJ29PN
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SIDACTOR 275V 250A SURG DO-214AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN ASSY HDR R/A 90POS datasheet.pdf
CONN HDR 84POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FILTER SW TRANS 6A 115/250VAC datasheet.pdf
CIR 10C 10#16 FR SKT RECP WALL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS SKT datasheet.pdf