Amphenol Aerospace Operations D38999/26ME26BN
D38999/26ME26BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26ME26BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26ME26BN.pdf
Availability of D38999/26ME26BN
QUANTITY
D38999/26ME26BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26ME26BN
Internal Part NumberEIS-D38999/26ME26BN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26ME26BN
Related LinksD38999/, D38999/26ME26BN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26ME26BN Details Description
Related parts for D38999/26ME26BN
FUSE BOARD MNT 800MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 250MW SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.25A 304 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
SENSOR GAUGE PRESS 5PSI PCB 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC REG SW QUASI RES TO-3PF-7 datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 32POS datasheet.pdf