Amphenol Aerospace Operations D38999/26ME26PN
D38999/26ME26PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26ME26PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26ME26PN.pdf
Availability of D38999/26ME26PN
QUANTITY
D38999/26ME26PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26ME26PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26ME26PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26ME26PN
Related LinksD38999/, D38999/26ME26PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26ME26PN Details Description
Related parts for D38999/26ME26PN
IC COMPARATOR QUAD LP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN JUMPER AMC PLUG-PLUG 100MM datasheet.pdf
RES SMD 2.67KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8TDFN datasheet.pdf
RES 221K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONDUIT RETAINER APD 19WAY datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 110PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.2UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 250VDC datasheet.pdf